Několik rad pro natáčení domácího videa

 

 Kdo má kameru poprvé v ruce, používá jí někdy jako své oko - přiblíží (nejlépe na maximum) a oddálí a přesune se doprava a hned zase do leva. Takové zmatené počínání může při pozdějším sledování působit i bolesti hlavy. přitom někdy stačí vědět jen několik jednoduchých zásad a video dostane úplně jiný rozměr. Níže proto uvádím několik rad pro začínající videoamatéry.

     Rozmyslete si předem, co od svého filmu očekáváte a jak by asi měl být dlouhý. Ač dnešní kamery umožňují zaznamenat spoustu hodin videa, naučte se nezneužívat možnosti natáčet všechno. Můžete si například napsat v náčrtku jednoduchý scénář (čím začnu: balení, cesta… čím končím: západ slunce…).  V průběhu natáčení je také dobré přemýšlet o již natočených záběrech. Tím získám lepší přehled o tom, co mi ještě chybí a to pak dotočím. Vím také, čeho mám již hodně (např. stejný záběr pláže, ze stejného místa a za stejného počasí). Mnoho podobných záběrů by ve filmu nudily, nebo by se musely zbytečně dodatečně vystřihnout.

     Svá videa mohu časově lokalizovat (listí-podzim, konvalinka-jaro…) a tak zpestřit film. Mohu využít přirozené titulky (natočená cedule s názvem města, jméno hotelu atp.), nebo říci do kamery, kde jsme a jaké je datum… 

     Záběr kamerou by měl mít jasný začátek a konec. Pohyb dělá film, proto je dobré, když se v záběru něco hýbe, nebo pohyb –švenk-kamery (nejlépe jedním směrem se statickým začátkem a koncem).  Situace je dobré natáčet více záběry (např. celek polocelek a detail).

            +Velký celek (záběr krajiny, lidé téměř nerozeznatelní)

            +Celek (celá postava,včetně okolí a prostředí v kterém se nachází)

            +Polocelek (postava od pasu nahoru, včetně okolí)

            +Detail (záběr obličeje, zřejmá mimika atp.)

            +Velký detail (oko, ruka…)

     Při používání ZOOMu si opět musím uvědomit, že kamera není lidské oko. Přiblížížení a oddálení zoomem z ruky nejlépe na maximum, bude rozklepané a nepěkné. Pokud není stativ, doporučuji zoom používat minimálně a pomalu. Navíc jen jedním směrem v záběru.

     Aby výsledné video z vaší dovolené bavilo nejen vás, ale i vaše přátele, je dobré udržet celkovou délku pod hodinu... lépe okolo 25min (po sestřihu). Samozřejmě záleží na obsahu. Jinak bude dlouhé video z poznávacího zájezdu po Thajsku a jinak týdenní dovolená na jednom místě u moře v Bulharsku.

     Pokud natáčíme cestu na naší dovolenou „kamsi“ a začínáme z leva doprava, pak v tomto směru pohybu kamery pokračovat celý zbytek cesty. Video oživí záběry cesty natočené zvenku na projíždějící auto. Kameraman ale musí vystoupit, auto se otočit a znovu projet. V případě letadla natočíme odlet letadla jiného - divák to nepozná ;-) Další záběry z cesty mohou být - detail na řidiče, spící dítě či manželku, a pohled z okna.

     Délka záběru je také důležitá. Je lépe udělat několik kratších záběrů třeba 5 vteřin, než mít kameru zapnutou několik minut. Některé kamery mají funkci, kdy odečítají délku záběru (např.: 10sec). Kameraman tak nezapomene svůj přístroj vypínat a místo toho raději točí z jiného místa a úhlu.

 

Takto natočené video je po lehkém sestřihu - dodaných přechodů a titulků, po ozvučení příjemnou hudbou hodící se k místu natáčení, a celkovém zpracování na disk, nádhernou vzpomínkou, kterou oceníte nejen vy, ale i vaši přátelé, kterým takové video pustíte.